top of page

Gökçe Naz Kamar

 

Uzman Klinik Psikolog

 Psikoterapist

Grup Terapisi

Grup terapisi, yapısı gereği bireysel terapiden daha farklı bir deneyim ve keşif alanı sunar. Bireysel süreçlerden farklı olarak daha fazla kişi tarafından paylaşılan ve deneyimlenen ortak bir süreç vardır. 

Gruptaki bireyler diğer üyelerle ilişki kurarken günlük hayattaki ilişki kurma biçimlerini gruba taşırlar ve bu da ilişkilenme biçimlerinin daha yakından incelenmesine olanak sağlar. Bu inceleme sürecinde diğer grup üyeleriyle etkileşim halinde olunması ve geri bildirim alma imkanı olması bireylerin iç gözlem yapmasına ve kendi biricik deneyimlerini keşfetmesine olanak sağlar. 

Gruplar danışanların ihtiyaçlarına göre farklı tema ve çerçevelerde oluşturulabilir. Örneğin kaygı sorunu yaşayan bireylere destek vermeyi amaçlayan ortak temalı gruplar oluşturulabilirken, belli bir tema gözetmeksizin deneyim paylaşımını teşvik eden yaşantı grupları yapılması da mümkündür. Grup terapisi kendini keşfetmek isteyen ve grup içerisinde gerçekleşmesi mümkün bir değişim ve dönüşüm arayışındaki bütün bireyler için uygundur. 

Grup terapisi
bottom of page